Typický německý gáblík v podobě opečené klobásky, bramborové kaše, dušeného zelí a cosi horčice
Německá kuchyně nezapře, že se podobně jako ta česká rozvíjela v chladnějších krajích na sever od Alp, a potrpí si tudíž na kalorické bomby. I když se v posledních dekádách snaží přiblížit světovým trendům a přecházet na zdravější stravu, našinec se rozhodně nemusí obávat, že by se u našich sousedů nezasytil. Přitom navzdory určitým předsudkům, které někteří gurmáni vůči německé kuchyni mají, se jedná o gastronomii různorodou a bohatou, využívající širokou paletu potravin a ochotně se inspirující světovými kuchyněmi, včetně italské, francouzské, španělské, čínské a nebo turecké.
*Stolování má v Německu tradici a dnes si můžete klidně dopřát nevšední kulinární zážitek i v paláci někdejší císařů a císařoven
V německé gastronomii rovněž zaujímá významné místo regionální původ. Na dost odlišný jídelníček totiž narazíte v Bavorsku a v severozápadním přímoří, stejně jako v Bádensku a Falcku oproti Braniborsku.
Zatímco u našich bavorských sousedů si potrpí podobně jako u nás nebo v Rakousku na typická hutná a moučná jídla v podobě knedlíků, pečeného nebo grilovaného kolínka a nebo vyhlášeného norimberského perníku, v okolí Hamburku a Brém to jsou zejména nejrůznější rybí pochutiny, případně tzv. labskaus – směs mletého hovězího, brambor, matjesů, cibule a červené řepy.
*
Červená řepa je v německé kuchyni vůbec populární. A to nejen jako dochucovací příloha, ale také k barevnému zvýraznění pokrmů, které na rozdíl od takových italských působí na první pohled poněkud fádně.
K německé kuchyni také neodmyslitelně patří z pohledu našince poněkud kuriózní kombinace pokrmů na talíři. Kdo si ještě vybaví, jak si u nás kdysi před lety naši němečtí sousedé nechali servírovat smažený řízek s knedlíkem a se zelím, nebude v tomto směru zaskočen ani dnes.
Za příklad může posloužit letošní ochutnávka německé národní kuchyně v srpnu 2013 autory tohoto příspěvku. Během pobytu v Sasku mohli totiž vyzkoušet například smažený řízek s bramborem a houbovou omáčkou a nebo hovězí gulášek se špekovými knedlíky, dušeným zelím a smetanou (obrazová příloha viz fotogalérie)! Nejeden český soukmenovec by se nad tím asi ošklíbal, ale mohu všechny ubezpečit, že chuťově to nemělo chybu.
*
Typické německé špecle (spätzle) s dušeným masem s houbami a oblohou
Neodmyslitelnou součástí německé kuchyně jsou nejrůznější klobásky a párky, podávané zhusta s kysaným zelím (na hořčici jsou spíše Vídeňáci). Populární jsou také ryby, preclíky a nebo bavorské vdolečky a nebo drážďanská štola, opatřená mezinárodní ochrannou známkou. Kdysi pověstný německý eintopf – jídlo z jednoho hrnce – je dnes u na ústupu a slouží spíše jako pochutina pro turisty. O to větší péči věnují Němci skutečným specialitám v podobě vyhlášených uzenin a nebo sýrů.
*
Čím je pro Francouze víno, tím je pro Němce pivo. A Češi jim v tomto směru mohou být přísným soudcem. Tedy pokud si už nezvykli zapíjet své obvyklé nedělní vepřo-knedlo-zelo nějakým „lahváčem“ made in Poland.
Výběr pivních značek v Německu je vskutku na světové úrovni a na rozdíl od svých východních sousedů si zde stále drží vysoký standard. Ne každé pivo tak musí být prvotřídní, ale v podstatě žádné nebude podprůměrné.
FOTOGALERIE:
© -CC-