Za motýly světa kraj, řekl by básník, listujíc fotoalbem nejednoho vášnivého lovce tohoto krásného okřídleného hmyzu (Lepidoptera Linné). Přitom jde v podstatě o nikdy nekončící lov, neboť tento hmyzí řád čítá na 180 tisíc druhů a kromě Antarktidy poletuje nad všemi kontinenty naší matičky Země.
*Všetečný okáč nad jezerem Garda
Přesto dříve či později začne být „motýlkářům“ jejich rodná hrouda malá a začnou vyrážet do vzdálenějších destinací, ať už evropských nebo zámořských. Pravdou přitom je, že řadu vzácných úlovků lze pořídit i takřka za humny. Například na německé straně našich pohraničních hor nebo podél rakouské strany toku řeky Dyje.
*
O motýlech se říká, že mají rádi pestrobarevné květy, tenhle se však spokojil s obyčejnou bílou a černou a nevadil mu ani pirátský motiv
V takových okamžicích, kdy vám nějaký obzvlášť zajímavý, velký nebo vybarvený exemplář velkoryse poskytne i nějakou tu půlminutku na pořízení náležitě efektní kompozice (viz záběr otakárka ovocného z Castel d’Arco nad jezerem Garda), pak alespoň na chvíli zapomenete na všechen ruch a shon velkoměsta. Což platí i o úlovcích, které posedí jen krátký okamžik, ale relativně jednoduchá kompozice je vyvážena vzácností úlovku. Jako třeba v případě přástevníka kostivalového, zachyceného na rakouské straně Národního parku Podyjí (National park Thayatal).
*
Někteří květovým šnapsem „znavení létavci“ si z vás klidně udělají taxík (Lago di Poschiavo; Švýcarsko)
Každopádně s motýly si můžete užít i spoustu zajímavých a humorných zážitků. Přestože se někdy staví vůči vašemu objektivu plaše a stydlivě, dovedou v některých okamžicích popustit uzdu zvědavosti a doslova a do písmene si ohmatat nejen vaše fotografické nádobíčko, ale i vás samotného. A vůbec jim přitom nevadí, že vrtíte údivem hlavou. Důkladně zavrtávají svůj sosák pod váš šátek nebo tričko a zřejmě doufají, že jim třeba dáte líznout něčeho silnějšího, co ty okolní obyčejné kytky neskýtají…
FOTOGALERIE:
(připravuje se)
© -CC-