Hééérdeg, to je ale hrad, ten Hardegg… uklouzne nepochybně nejednomu našinci při obdivném pohledu na středověký klenot, tyčící se hrdě na žulovém ostrohu nad klikatícím se tokem Dyje. Tahle řeka je hrady a zámky doslova osázena jako náhrdelník. A každý stojí za shlédnutí, každý budí zasloužený obdiv. Ať už Bítov, Cornštejn a nebo Vranov na straně české, nebo Kollmitz, Kaja či Hardegg na straně rakouské. V případě posledně jmenovaného přitom nejde jen o hrad impozantní svou architekturou, ale také historií. Ta se totiž klikatí podobně jako ta Dyje (respektive Thaya) od hodně dávné až po relativně nedávnou minulost. A jak už koneckonců napovídá umístění hradu při dolnorakouské a moravské hranici, za i pod jeho hradbami se odvíjely mnohé události, spjaté s naší vlastní historií…
*
Půdorys hradu Hardegg a rodový erb pánů von Hardegg
Prvopočátky hradu Hardegg, který tak trochu připomíná český hrad Loket, kolem něhož se rovněž podobnými zákrutami vine řeka Ohře, sahají až kamsi do přelomu 11. a 12. století. Tehdy se německý císař Jindřich III. rozhodl po zatlačení Maďarů na východ zajistit bezpečnost východních hranic Svaté říše římské na Dyji (Thaya) a Litavě (Leitha) pásmem strážních hradů. Tou dobou vznikl na místě někdejší dřevěné strážní věže i kamenný hrad Hardegg, plnící pravděpodobně úlohu pevnosti, střežící jihozápadní okraj Znojemska (současní majitelé hadu poněkud zkresleně zdůrazňují, že mělo jít o ochranu před nájezdy pohanských Slovanů, ale tou dobou už byly na území Čech a Moravy svébytné státní útvary, navíc s pražským a olomouckým biskupstvím) . Během následujících tří staletí se postupně změnil v mohutný hrad a ve 14. století se mohl chlubit sedmi branami a pěti věžemi.
*
V roce 1187 je hrad poprvé zmiňován v držení hrabat von Plain pocházejících ze Solnohradska. Ti se poté začali psát von Plain-Hardegg a po vymření rodu Babenberků se spojili s mocnými Přemyslovci. Podpořili volbu Přemysla II. Otakara za rakouského vévodu a v roce 1251 i za rakouského krále a po celý čas patřili k jeho nejvěrnějším spojencům. Otto von Hardegg se dokonce připojil k družině českého krále v roce 1255 během jeho slavného křížového tažení do Pruska.
*
Redakce –CC- v hradní kapli s rodinnou hrobkou knížat Khevenhüller-Metsch
*
Po vymření rodu Plain-Hardegg v roce 1260 přechází panství na rody Rabenswelde a Maidburg. Za Maidburgů byly dostavěny věže, obytný palác a kaple. Z dobových dokumentů přitom vyplývá, že v roce 1437 bylo na pokrytí střechy hradu spotřebováno 46 700 dřevěných šindelů…
V dalších letech přešel hrad nakrátko do držení panovnického Habsburků, kteří jej následně postoupili štýrským hrabatům Prüschenkovým. Potomci rodu dodnes vlastní nemovitosti v Dolním Rakousku a Vídni a používají přídomek Hardegg.
*
V roce 1506 byl hrad téměř zničen velkým požárem, ale hrabě Heinrich von Hardegg se rychle pustil do jeho oprav a rekonstrukce. Během 17. století se hrad dostal do vlastnictví provensálských hrabat Saint-Julien-Walsee, která přišla do Rakouska v rámci vojenské mise ve službách Habsburků.
V době obležení Vídně Turky v roce 1683 bylo na hradě ukryto stříbro z kostela v Retzu, ale to byl vojenský význam Hardeggu dávno za zenitem. V roce 1730 získal panství Hardegg, Riegersburg a Prutzendorf říšský hrabě Sigmund Friedrich von Khevenhüller, ale hrad si v následujících letch podržel už jen funkci loveckého útulku.
V roce 1755 postihla Hardegg katastrofa. Překvapivé a o to ničivější zemětřesní zdevastovalo značnou část hradu. Snad ani jeho následky by nebyly pro hrad fatální, kdyby k němu nedošlo v době, kdy Rakousko stálo na prahu nové války s Pruskem. Na opravu tak nezbývaly prostředky a hrad začal pozvolna chátrat. Když navíc v roce 1764 zničil podhradí další velký požár, svolil tehdejší majitel panství – kníže Johann Josef Khevenhüller (podrobněji o rodu Khevenhüllerů se dočtete v části, věnované korutanskému hradu Hochosterwitz) použít zřícených částí hradu jako kamenolomu pro novou výstavbu.
*
Starobylý rakouský rod Khevenhüllerů má v Rakousku podobný zvuk jako u nás knížecí rody Schwarzenberků nebo Lobkowiců. Prostřednictvím tzv. sňatkové politiky byl ostatně úzce provázán s řadou významných šlechtických rodů v Čechách, mj. s Fürstenberky, Kolowraty-Krakowskými, Clam-Gallasy, Chotky či Valdštejny a od roku 1733 jim patřilo například posázavské panství Komorní Hrádek.
*
Sombrero jako vzpomínka na francouzsko-rakouskou akci v Mexiku z let 1864-1867 (vlevo) a dobová ilustrace popravy císaře Maxmiliána 19. června 1867
K obnově hradu došlo až na sklonku 19. století, kdy se kníže Johann Carl Khevenhüller –Metsch rozhodl vybudovat v hradní kapli důstojnou rodinnou hrobku. Práce se rozběhly v roce 1885 podle projektu architektů Gengolfa Kaysera a Huberta Walchera a trvaly až do roku 1905. Hrad byl opraven a rekonstruován v duchu románského a gotického historismu a na stavbě se podstatnou měrou podíleli italští zedníci a kameníci pod vedením stavitele Carla Faciho z Udine. Během nich byla obnovena rovněž východní věž a rytířský sál, upomínající na účast Johanna Carla na „mexickém dobrodružství“ Maxmiliána Habsburského.
Nakládání těla císaře Maxmiliána Habsburského na fregatu SMS Novara
Johan Carl von Khevenhüller-Metsch byl jedním z Maxmiliánových pobočníků a v hodnosti plukovníka velel tzv. červeným husarům, kteří tvořili součást dobrovolnického sboru, doprovázejícího „mexického císaře“ Maxmiliána. O knížeti Khevenhüllerovi se traduje, že se z Mexika spasil útěkem a jen o vlásek tak unikl jisté popravě po boku Maxmiliána. Skutečnost však byla poněkud jiná. Možná méně dramatické, avšak o nic méně zajímavá.
Johann Carl se totiž během krátkého působení v Mexiku projevil jako nanejvýš obratný diplomat a díky svým kontaktům s mexickými republikánskými silami (jmenovitě s generálem Porfiriem Diazem, pozdějším mexickým prezidentem, jehož tuhá diktatura o mnoho let později podnítila slavné povstání Emiliana Zapaty a Pancho Villy) se mu podařilo po císařově popravě vyjednat vydání Maxmiliánova těla, které fregata Novara pod velením admirála Tegethoffa přivezla nazpět do Rakouska.
*
Hardegg v temných časech nástupu nacismu – vlevo hajlující zástupy „zaslepených“ a vpravo dynastické spojení rodů Khevenhüller-Metsch a Pilati v předvečer 2. světové války…
Největší chloubou Hardeggu je hradní kaple s barevným vitrážovým oknem, na kterém je zpodobněn kníže Johann Karel Khevenhuller-Metsch (*19.12.1839) a jeho manželka Eduardina, rozená hraběnka Clam-Gallasová (světlo světa spatřila tato urozená dáma v Praze 3.11.1851 a zemřela dvacet let po svém muži v istrijské Opatii). Mezi nimi jsou jejich erby a nad nimi pak postavy svatých a svaté trojice.
Oltářní reliéf pochází z rodinné hrobky původních držitelů panství – hrabat von Hardegg-Prüschenk, kteří byli protestantského vyznání.
Pod kaplí se nachází dvoupodlažní hrobka, kde jsou ve dvanácti sarkofázích a šesti dubových rakvích uloženy ostatky členů knížecího rodu Khevenhüller-Metsch. Jako první zde byl pohřben již zmíněný kníže Johann Karel v roce 1905 a po něm jeho synovec Anton Sigismund, který zastavil další obnovu hradu. Poslední pohřeb se uskutečnil v roce 1989, kdy zemřela matka nynějšího majitele – hraběnka Marie Pilati. V kapli se jednou ročně koná zádušní mše.
*
Hradní sbírky zahrnují kromě památek na mexického císaře Maxmiliána rovněž zbrojnici (respektive asi třetinu z původních sbírek, které přežily drancování v roce 1945) a také několik zajímavých obrazů a fotografií, upomínajících na zjitřené časy před rokem 1945. Za povšimnutí jmenovitě stojí plátno, které zachycuje hajlující davy henleinovců pod hradní věží…
*
TIP pro cestovatele:
Pokud se chystáte strávit dovolenou na Vranovské přehradě nebo blízkém okolí, nenechte si návštěvu hradu Hardegg ujít. A stačí vám k tomu kolo nebo i jen vlastní nohy – z české strany vede přes Dyji most a pak už stačí jen vyšlapat pár set metrů do kopce. Na našince jsou zde ostatně připraveni a v pokladně se bez problémů domluvíte česky. Pokud je vás víc, dostanete navrch česky mluvícího průvodce. Pokud je plno a nebo jste pouze jedno- či dvoučlenná výprava, dostanete do ruky česky psaného průvodce. Na hrad vás pustí i se čtyřnohým mazlíkem a čas, který zde strávíte, vám nikdo měřit nebude… Nenechte se přitom zmást poněkud strohým upozorněním na webových stránkách majitelů hradu Hardegg (jistá strohost a některé nepřesnosti v historickém pojednání o hradu vznikly zřejmě poněkud rigorózním překladem) – na panství Pilati jsou k návštěvníkům mimořádně vstřícní – a to včetně majitelů, které měla redakce -CC- tu čest poznat a pozdravit na zámku Riegersburg.
GALLERY:
R A T I N G
PŘÍSTUPNOST PAMÁTKY: Parking je nedaleko hradní brány, pokud míříte pěšky z české strany, čeká vás trochu dýchavičné stoupání… **** STAV ARCHITEKTONICKÉ PAMÁTKY: Zachovalá, udržovaná… (ale majitelé bydlí jinde – na zámku Riegersburg) **** STAV PŘÍRODNÍ PAMÁTKY: Hardegg je součástí národních parků Podyjí (na české straně) respektive Thayatal (na rakouské), takže z přírodovědného hlediska jde o naprosto špičkovou lokalitu ***** INFORMAČNÍ SERVIS: Hrad je „váš“… ***** TURISTICKÉ ZÁZEMÍ: Na hradě nic a v podhradí musíte hledat… **© Ceskycestovatel.cz