Maďarský Balaton se svým malebným okolím a mělkou a teplou vodou býval pro někdejší obyvatele železnými dráty obehnaného východního bloku jednou z nemnoha rekreačních destinací, připomínajících vlny Středomoří. Po pádu železné opony zájem Čechů, Slováků nebo někdejších východních Němců o jezero opadl, nicméně samo jezero a jeho okolní krajina, zvlněná dávno vyhaslými sopečnými skalními kužely, osazených více či méně zachovalými středověkými hrady, osázených vinicemi s kvalitním vínem (výrazně lepším, než jaké se z Maďarska vozí do českých obchodních řetězců) a ukrývajících jeskynní labyrinty už zase vítá desetitisíce návštěvníků.
*
Rozlehlá plocha Balatonu je pro jachting jako stvořená
Samotné jezero přitom vedle koupání a rybaření nabízí i nevšední zážitky na palubách lodí. Jednotlivá balatonská letoviska jako Siófok, Tihany, Fonyód, Keszthely a další spojují pravidelné lodní linky, nicméně tu pravou romantiku skýtají jachty, jejichž maríny lemují celé pobřeží, a nebo výletní „parníčky“, křižujících jeho vody jen tak pro radost zdejších návštěvníků.
*
Zleva: „Rusalka“ čeká na svou posádku a pasažéry; zařízení pro vydávání pokynů do strojovny je na palubě už jen jako historická rekvizita, připomínající „pravěk paroplavby“. Uvolnění lan však probíhá ručně stejně jako před staletími, přičemž na palubě „Rusalky“ musí tuto práci zastat dokonce ženské ruce!
Ve zmiňovaném Keszthely mají vedle rychlých „linkáčů“ své kotviště dva takové šífy, z nichž větší Helka a menší Hableány (Rusalka nebo také Mořská panna) patří k „retro“ krasavicím, které člověka přenesou o pár desítek let zpátky do časů secese. Do časů, kdy se v proslulých balatonských termálních lázních v Hevízu a dalších letoviscích rekreovala společenská smetánka nejen z metropolí habsburské monarchie, ale ze všech koutů Evropy, a hraběcí rod Festeticsů jim na svém honosném zámeckém sídle předváděl špičkový chov maďarských koní a jezdecké dovednosti. Láska ke koním kulminovala u tohoto rodu, spřízněného mimochodem i s rodem Kinských, v meziválečném období, kdy hlava rodu hrabě György Festetics působil mimo jiné ve funkci prezidenta maďarského Jockey klubu.
*
Na obranu před piráty, maskujících se za mírumilovné jachtaře, je „Rusalka“ mocně vyzbrojena
Vraťme se ale ještě na palubu „Rusalky“. Tahle roztomilá kolesová kocábka, kde samozřejmě parní pohon nahradil moderní diesel, nabízí několik vyhlídkových plaveb v délce jedné hodiny jako okružní „Panorámu“, „Západ slunce“, „Párty při měsíčním světle“ a nebo „Vinnou ochutnávku“ v ceně 1500 až 1800 forintů (za 1 Kč dostanete 11 Ft, takže pro jednoduchost stačí dělit deseti, abyste měli srovnání s domácími cenami). „Perličky Szigligetského zálivu“ pak trvají 1,5 hodiny a přijdou na 2600 Ft. Děti do 4 let se plaví zdarma, od 4 do 14 za méně než polovic. A jak už napovídají názvy některých plaveb, občerstvení je na lodích samozřejmostí.
*
Zleva: Plnou parou vpřed! Bocmanka a barmanka v jedné osobě se přišla na kapitánský můstek informovat, zda se neblíží tajfun (ačkoli se to nezdá, nad Balatonem to může i při letním slunečném počasí docela foukat, a proto je lepší nechat před naloděním slamáky doma a jako pokrývku hlavy zvolit klasický pirátský šátek, u něhož nehrozí, že skončí ve vlnách maďarského „moře“. Na snímku vpravo pak stojí za povšimnutí, jak i balatonští bukanýři jdou s dobou a pro manévry v přístavu se sichrují zpětným zrcátkem…
Pokud si chcete dopřát i jiný druh výletu s trochou toho adrenalinu, nabízí se řada dalších možností, při nichž si můžete vychutnat krásy jezera a jeho okolí například z ptačí perspektivy. Pokud nemáte hluboko do kapsy, lze volit sportovní letadlo či balón. Horkovzdušné balóny startují od dubna do října podle počasí vždy odpoledne, a to z plochy nedaleko Hevízu. Cena za dospělou osobu činí 159 euro (40 tisíc Ft) a za děti 6-12 let 110 euro, přičemž v ceně nechybí ani šampaňské (samozřejmě pro dospělé) a let trvá cca 3 hodiny. Další a cenově dostupnější zážitky pak nabízejí vyhlídkové lety dvoumístným vírníkem, nebo dvoumístným motorovým rogalem. Na rozdíl od lodí je letecké a některé další zážitky (jako například exkurze jeskyní) vhodné si zarezervovat předem, ať už po telefonu, nebo přes internet (přes ten si můžete zážitek i rovnou uhradit). U vyhlídkových letů se totiž na vás nemusí dostat, a v případě jeskyní zase hrozí, že většinu dne strávíte ve frontě v horku před pokladnou. Tyto rady platí samozřejmě pro samostatné a nezávislé cestovatele, těm méně zkušeným zpravidla pomůže cestovka.
*
Tato mongolfiéra vám umožní pokochat se krásami Balatonu i z ptačí perspektivy. Vlevo je pak socha zlatého maďarského olympionika v plavání Ference Csika a vpravo jedna z nejpůvabnějších královen – Alžběta Bavorská, provdaná za rakouského císaře Františka Josefa I. a známá jako Sissi
A na závěr ještě drobnou perličku: v keszthelském přístavu mají sochy dvě velké postavy maďarské historie. Ta jedna ztvárňuje rakouskou císařovnu Sissi, která si na rozdíl od většiny habsburských mocnářů dokázala získat srdce naprosté většiny Maďarů. A ta druhá pak představuje legendárního keszthelského rodáka Ference Csika (1913-1945), který na berlínské olympiádě v roce 1936 získal v plaveckém bazénu zlato na 100 metrů volným způsobem a bronz ve štafetě 4×200 metrů volným způsobem. Poté dokončil studia medicíny a stal se lékařem. Zahynul na konci války při náletu, když pomáhal zraněným.
Text & foto © -CC-