Dneska se už ani nechce věřit, že Alpy byly pro našince po čtyři desítky let bolševické éry zapovězenou krajinou, ačkoliv tento nejmohutnější horský masív Evropy patří k přírodním symbolům starého kontinentu. A přestože dnešní alpské horstvo už zdaleka není tou divočinou, jako ještě v červáncích středověku, a jejich údolí a svahy nesou více či méně výrazné stopy lidské činnosti a života v horách, Alpy jako takové i dnes dokážou ukázat svou nemilosrdnou sílu.
*
Lanovka na Monte Livrio (3174 m n.m.)
Dělit Alpy na více či méně hezčí je nesmysl. Krásné jsou stejně tak ve Francii jako ve Slovinsku, v Bavořích jako v Tyrolích. A objevovat jejich kouzlo můžete začít kdekoli. Chtělo by se dodat i kdykoli, ale zatímco v zimě oceňujeme spíše alpské sjezdovky a samotné hory už méně, skutečné kouzlo malebných zelených údolí, jako ledovcových štítů si vychutnáme nejlépe během léta.
*
Ledovec Forni s vodopády a lagunou
Ze středně vzdálených alpských destinací je z Česka poměrně snadno dosažitelná oblast Ortlerských Alp (masív Ortler-Cevedale) o rozloze cca 2050 km2 při italsko-rakousko-švýcarském trojmezí.
Vedle švýcarské Berniny je masív Ortler nejvyšším horským pásmem ve východních Alpách, kde na tři desítky vrcholů převyšují 3500 m, přičemž nejvyšším vrcholem je Ortler (Ortles), tyčící se do výše 3905 m n. m. Kromě toho se zde rozkládá i největší ledovcové pohoří Východních Alp – Ghiacciaio dei Forni s nejvyšším vrcholem Punta San Matteo (3678 m n. m.)
*
Horní pasáž údolí Forni s bystřinou Frodolfo a výhledem na Cima di Pelo (3549 m n.m.)
Nejcennější území o rozloze 96 000 ha bylo už v roce 1935 vyhlášeno národním parkem (Parco Nazionale dello Stelvio), s bohatým zastoupením alpské fauny (na 3 tisíce kamzíků, cca 6 tisíců svišťů, dále srnčí a jelení zvěř, orli skalní atd.) a flóry (od nejrůznějších druhů hořců až po alpskou protěž).
*
Cyklistický závod Giro donna je mimo jiné sponzorován i českou Škodovkou
Oblast má přitom velmi dobře propracovanou turistickou infrastrukturu s četnými stezkami, horskými chatami a v neposlední řadě i kyvadlovou vysokohorskou – taxi-službou.
Průsmyk Stelvio (Stilfser Joch respektive Passo dello Stelvio) je navíc v letních měsících cílem řady sportovně-společenských akcí jako proslulého cyklistických závodů Giro d’Italia, Giro donne (ženská obdoba Giro d’Italia) a Cima Coppi a nebo setkání autoveteránů z celé Evropy. Díky lanovce je zde navíc i během prázdnin zajištěna možnost lyžování na svazích vrcholu Geisterspitze (Punta degli Spiriti; 3467 m n.m.).
*
Záběry z 1. světové války, kdy se Alpy a Dolomity staly jedním z nejdrsnějších bojišť
Pohoří Ortler má samozřejmě i svou pestrou a na dramatické události bohatou historii. První horolezecké expedice do zdejších hor byly podniknuty kolem roku 1800 a v létě 1804 místní lovec Josef Pichler pokořil poprvé vrchol Ortleru. V 60. létech 19. století byly v oblasti vybudovány první horské chaty pro turisty a bez zajímavostí není skutečnost, že horská bouda Payerhütte (riffugio Payar) , výchozí bod pro výstup na Ortler, vznikla v roce 1875 za účasti pražské sekce Německo-rakouského alpského spolku (Deutschen und Österreichischen Alpenverein, DuÖAV resp. DÖAV).
Během 1. světové války pak tudy (až po vrchol Ortleru) probíhala frontová linie mezi rakouskými a italskými vojsky, táhnoucí se od průsmyku Stelvio přes Königspitze až po průsmyk Tonale a navazující na dolomitskou linii.
Foto © -CC-