Tudy se šlape Giro

Stoupání do Passo dello Stelvio

 (Itálie 2012) Při největším cyklistickém svátku Itálie čeká na nejlepší borce světa s delšími či kratšími sezónními přestávkami jedna z nejobtížnějších horských etap v podobě výjezdu na legendární Passo dello Stelvio, nejvyšší (2758 m n. m.) a tím pádem i jeden z nejnáročnějších a nejobávanějších vrcholových cílů v celých Alpách.

V pořadí dvacátá etapa Gira 2012 z Caldes (Val di Sole) do Passo dello Stelvio v délce 218 km byla po právu označena za „královskou“ a její zdolání trvalo závodníkům bez šesti minut sedm hodin. V závěrečném stoupání do vrcholového sedla předvedl zcela výjimečný výkon Belgičan Thomas De Gendt, který měl v nohách už předchozí únik v délce 57 kilometrů a lídry závodu si udržoval čtyřminutový náskok. Roman Kreuziger dorazil na vrchol jako 15. se ztrátou devíti minut…

* Průjezd cílem uzavírá policejní doprovod

 Vyrchařská legenda jménem Passo dello Stelvio je přitom spojena s cyklistickou legendou jménem Angelo Fausto Coppi, fenomenální závodník z přelomu 40. a 50. let, jemuž se dostalo přezdívky Il Campionissimo (Šampión šampiónů). Fausto se narodil rok po 1. světové válce v chudé venkovské rodině a ke kolu se dostal jako poslíček u řezníka. Profesionálně začal závodit v roce 1939 a hned v následujícím roce vyhrál své první Giro. Jeho další kariéru přerušila 2. světová válka, během níž se dostal do britského zajetí.

 Fausto Coppi v letech své největší slávy (vpravo v roce 1952 na TdF)

 Po válce se vrátil za řídítka a proslavenými se staly jeho souboje s Gino Bartalim. Snad nejbláznivějším se stalo jejich soupeření na mistrovství světa v roce 1948, kdy se oba hlídali tak dlouho, až je v cíli předstihl Belgičan Briek Schotte a italská cyklistická federace pak oba kohouty potrestala tříměsíčním zákazem činnosti. Přesto dokázal nasbírat hezkou řádku prvenství: Giro vyhrál kromě již zmíněného roku 1940 v letech 1947, 1949, 1952 a 1953, Tour de France v letech 1949 a 1952 a mistrem světa se stal v roce 1953.

  Přenosový vůz italské televize

 Jako první závodník v historii cyklistického sportu vyhrál Fausto Coppi v jediném roce Tour i Giro, nicméně jeho bouřlivácký život a užívání dopingu si vyžádalo svou daň a Coppi zemřel ve pouhých devětatřiceti letech 2. ledna 1960. Přesto zůstává v Itálii i celém cyklistickém světě pojmem a na jeho počest je od roku 1965 udělována cena Cima Coppi pro cyklistu, který jako první zdolá nejvyšší bod daného ročníku Gira.

Giro mezi sluncem a sněhem

 První etapa s výjezdem do Passo dello Stelvio byla do programu Gira zařazena v roce 1953 a jejím prvním vítězem se stal právě Coppi. Od té doby zdolávali závodníci zničující stoupání ještě v letech 1956 (vítěz del Rio), 1961 (Gaul), 1965 (Battistini), 1972 (Fuente), 1975 (Galdos), 1980 (Bernaudeau), 1994 (Vona) a 2005 (Rujano). Passo dello Stelivo se mělo jet i v roce 1988, ale pro špatné povětrnostní podmínky musela být trasa etapy pozměněna. Důvod byl nasnadě, okolí silnice lemují sněhové bariéry ještě začátkem léta a na ledovci samotného Stelvia se bez problému lyžuje i v červenci a srpnu. Pro ty, kdo proto míří v létě na dovolenou do Bormia, proto platí, aby si kromě kol přibalili i lyže. Lanovka vás pohodlně vyveze až k ledovci a zdejší polyžováníčko pod azurovou oblohou stojí skutečně za to!

Letošní vítěz Gendt se později přiznal, že v rámci tréninku si vyjel Stelivo asi třicetkrát, ale přesto nevěřil, že by mohl vyhrát. Na vítězství v Giru mu samozřejmě prvenství v Passo dello Stelivo nestačilo, ale přesto jeho výkon bude figurovat mezi plejádou vrchařských velmistrů cyklistického sportu.

 Foto: -CC- a archív

Komentáře nejsou povoleny.