SHAKESPEAROVSKÉ DIVADLO V GDAŇSKU

GTS-01         (POLSKO 2020) Oč déle v Polsku čekali na novou moderní divadelní scénu (40 let), o to originálnější a působivější stavby se dočkali v druhé dekádě nového milénia. Místem vzniku se stalo severopolské přístavní město Gdaňsk, které patří k významným střediskům kulturního dění nejen v rámci Polska, ale celé Evropy a nové divadlo tuto jeho pozici jen umocnilo.

GTS-02*

Projekt a stavbu divadla iniciovala Gdaňská divadelní nadace (Fundacija Theatrum Gedanense), která od roku 2008 spoluorganizuje Shakespearovský festival. I proto mělo divadlo připomínat velikána světového dramatu. Jednak samotným názvem – Gdaňské shakespearovské divadlo (Gdański Teatr Szekspirowski; GTS) – a jednak architektonickým pojetím.

GTS-03*

Jeho autorem je italský architekt Renato Rizzi, který do těžkého potemnělého cihlového bloku, navozující macbethovskou atmosféru, ukrývá uvnitř dřevěný interiér, inspirovaný někdejším „alžbětinským“ divadlem. V této souvislosti stojí za zmínku, že divadlo bylo postaveno na místě někdejší šermířské školy ze 17 století. Tato zařízení přitom v době svého fungování nesloužila jen k šermu, ale i divadelním představením. I proto je její někdejší podoba zakomponována do interiéru hlavního sálu.

GTS-04*

Na rozdíl od někdejší renesanční scény ovšem současné GST disponuje množstvím moderních technických vychytávek. Ať už se jedná o pohyblivé jeviště a hledištěm nebo pohyblivou střechu. V Shakespearových časech se totiž hrálo pod otevřeným nebem, což umožňuje i gdaňské divadlo. Jen s tím rozdílem, že v jeho případě lze za nepříznivého počasí lze divadelní prostor během 3 minut zakrýt.

GTS-05*

Divadlo navíc umožňuje dvoje uspořádání  scény, ovlivňujícího viditelnost z míst pro diváky. V případě klasického italského pódia mají diváci nejlepší výhled z pohodlných kožených sedaček v přízemí a čelního balkónu. V případě alžbětinské scény v přízemí žádné sedačky nejsou a diváci mají k dispozici boční galérie ke stání, jak tomu byl zvykem za časů královny Alžběty I.

GTS-06*

Divadlo v tomto pojetí a vybavení samozřejmě nebylo ani jednoduchou ani levnou záležitostí. Stavba byla zahájena v březnu 2011 a podle původních předpokladů měla být dokončena o rok později. Kvůli změně dodavatele bylo nicméně otevřeno až v září 2014. Náklady přitom dosáhly 25 miliónů euro (650 miliónů Kč).

GTS-07*

Celkově divadlo zaujímá plochu 12 tisíc m2, z čehož třetina připadá na technologické zázemí. Co se týče kapacity, během divadelních představení je schopné pojmout 600 diváků a až 1000 při koncertním uspořádání.

GTS-08*

Současný repertoár divadla GST se samozřejmě opírá o shakespearovská představení (tzv. Shakespearovské léto a další tři repertoárové cykly, vycházející z domácí polské tvorby, evropské tvorby a hudebních představení. Kromě toho poskytuje zázemí pro další kulturní a vzdělávací aktivity pro děti a mládež, učitele, seniory či osoby se zdravotním postižením. V neposlední řadě se věnuje tvůrčím činnostem rodin s dětmi a slouží i jako významná turistická atrakce, kterou lze navštívit s průvodcem každý den.

GTS-09

GTS-10

Text a foto: -FKK-

Komentáře nejsou povoleny.