DALLAS – POD KOPYTY STÁD

DALLAS-01(USA 2015) Byl to jeden z mála westernů, který se před listopadem 1989 dostal za železnou oponu. A to dokonce navzdory skutečnosti, že jeho hrdiny nebyli vojáci či zálesáci z protiotrokářského Severu, ale jižanští kovbojové. Snímek Pod kopyty stád z roku 1966 s hollywoodskými hvězdami jako Williamem Holdenem a Richardem Widmarkem se inspiroval skutečnou událostí z roku 1864, při níž došlo k uloupení pětitisícového stáda dobytka, určeného pro armádu Unie. Podobných stád však hoši s kolty proklatě nízko u pasu naháněli v oněch časech v tak široké míře, že pro některé oblasti Spojených států se staly dokonce symbolem 19. století.

*

DALLAS-02Dusotu tohoto stáda se dnes už nikdo obávat nemusí

Dobytek se tehdy přepravoval z pastvin k dalšímu využití „po vlastní ose“ stovky mil a v takovém Texasu, pravlasti všech honáků, dodnes mají v paměti trasy, po nichž hnali dobytek ze San Antonia, Austinu či Waka na sever Spojených států po Shawneeské a nebo Chisholmské stezce. V souvislosti s výstavbou transkontinentální železnice Union Pacific a jejích paralelních tras se však zejména po roce 1867 honácké trasy postupně zkracovaly a směřovaly do železničních stanic, kde jejich další transport převzaly nákladní vlaky. A právě na památku těchto honáků (rozuměj kovbojů) a jejich stád vznikl před jedenadvaceti lety v Dallasu tzv. Park pionýrů. Samozřejmě jimi nejsou myšleni ti rudošátkoví, ale ti, kteří osidlovali Divoký západ.

*

DALLAS-03Legendární trasy honáků stád z jižního Texasu do Denveru, Dodge City, Ellsworthu, Ahilane, St. Joseph, Kansas City, Sedalie a St. Louis; tras bylo samozřejmě mnohem víc a fungovaly prakticky až do roku 1890, než práci kovbojů definitivně převzala železnice

Pioneer Plaza zahrnuje prostor o rozloze 17 tisíc metrů čtverečních a výtvarný umělec Robert Summers v něm vytvořil monumentální pomník s umělým vápencovým útesem, potokem a vodopádem, čítající stádo 49 bronzových volů, ženoucích se přes brod, a trojici bronzových jezdců na koních. Park se nachází v centrální části Dallasu (asi něco na způsob Karlova náměstí v Praze, jen bez gotických a barokních památek v okolí…) poblíž obchodní čtvrti a válečného hřbitova vojáků Konfederace.

*

DALLAS-04Studentské zátiší na hřbetě bronzového skotu

Park vznikl z podnětu realitního developera Trammella Crowa (jen tak pro zajímavost – kolik českých developerů by asi bylo ochotno věnovat prostředky na podobný projekt, který místo kanceláří a bytových jednotek nabízí turistickou atrakci a prostor k relaxaci…). Se stavbou v hodnotě 9 miliónů dolarů bylo započato v roce 1992 a město Dallas na ni přitom přispělo částkou 4,8 miliónu, zatímco zbytek pocházel ze soukromých prostředků.

Podobně jako jsme tomu zvyklí v Česku, i tady se vyrojila řada nesouhlasných názorů z řad některých umělců a aktivistů, tvrdících, že projekt nezapadá do historických souvislostí a urbanistického kontextu města. Byly z toho dokonce i žaloby, ale v Texasu soudy pracují přece jen o poznání rychleji než ve střední Evropě, takže už v roce 1994 mohl být park otevřen veřejnosti! A její reakce? Park se stal druhou nejnavštěvovanější turistickou atrakcí Dallasu…

 -CC-

Komentáře nejsou povoleny.